Warszawa w ostatnich latach znacznie rozbudowała swoje centrum biznesowe. Dużo bardziej niż z rekreacją, kojarzy się z szybkim, typowo miejskim tempem życia. Jednak pod względem ilości zieleni nie wypada najgorzej. W 2018 r. portal turystyczny TravelBird wskazał naszą stolicę jako 12 miasto na świecie, pod względem ilości terenów zielonych przypadających na mieszkańca.
Najbardziej zielonym miastem na świecie okazał się być Reykjavik. W stolicy Islandii na jednego mieszkańca przypada ponad 410 m. kw. terenów zielonych. Zaraz za nim znalazło się Auckland w Nowej Zelandii oraz słowacka Bratysława. Na jednego Warszawiaka przypada 110 m.kw. zieleni. W rankingu było brane pod uwagę
No właśnie. Tylko gdzie one wszystkie są i co właściwie warto zobaczyć?
Jednym z bardziej znanych stołecznych, zielonych kompleksów są Łazienki Królewskie. W ich skład wchodzą 4 ogrody: Królewski, Romantyczny, Modernistyczny oraz Chiński. Wypełnione są one przepiękną roślinnością, a najmłodszych ucieszy możliwość spotkania pawi, wiewiórek, kaczek czy łabędzi.
W charakterystycznym dla tego miejsca Pałacu na Wyspie mieści się obecnie Muzeum Łazienki Królewskie. Na terenie kompleksu znajduje się również amfiteatr, oranżeria i wiele wolnostojących rzeźb. Łazienki Królewskie położone są w warszawskim Śródmieściu. Rezerwując nocleg w centrum Warszawy bardzo szybko dotrzemy na miejsce, chociażby komunikacja miejską.
Porównywane do nowojorskiego Central Parku Pole Mokotowskie to położony w sercu stolicy rozległy kompleks parkowy. Alejki do spacerów czy jazdy na rowerze, studenci odpoczywający na trawie, ale też imprezy i koncerty sprawiają, że miejsce tętni życiem. Można tam odpocząć nad stawem lub schować się w zaciszu drzew. Nie brakuje również barów i restauracji. To miejsce gdzie każdy znajdzie coś dla siebie.
Przyjemny spacer po centrum Warszawy można też zakończyć w Ogrodzie Saskim. To piękny, zielony teren leżący pomiędzy Placem Piłsudskiego a ul. Marszałkowską. Jest to pierwszy publiczny park miejski nie tylko w Warszawie, ale też w Polsce. Niewątpliwą atrakcją Ogrodu Saskiego są uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza, jak np. codzienna zmiana warty.
Miłośników pieszych wędrówek czy jazdy na rowerze powinien zadowolić spacer po Lesie Kabackim. To położony na ponad 900 ha, największy w Warszawie las miejski. Mimo, że w całości znajduje się w stolicy (zdecydowana jego większość należy do Ursynowa) spacerując ścieżkami przyrodniczymi można spotkać tu sarny, dziki i lisy.
Idąc natomiast jednym ze szlaków turystycznych dotrzeć można do kilku pomników, zarówno tych przyrodniczych jak i historycznych. Będą to np. Samotnej Mogiły Powstańca z 1944 czy miejsca największej w polskim lotnictwie katastrofy samolotu Ił 62, PLL LOT „Kościuszko”, w której zginęło 183 osoby.
Kiedy macie wolny cały dzień warto spakować plecak i wybrać się do Parku Kultury w Powsinie. Będzie to świetna okazja do aktywnego wypoczynku. Odkryty basen, boiska, mini tenis, siłownia, a dla najmłodszych rewelacyjne place zabaw czy park linowy. To wszystko położone na 50 hektarach gęsto zalesionego parku, gdzie zobaczyć można czasem nawet stuletnie dęby.
Jak widzicie Warszawa nie tylko blokami stoi. Warto samemu przekonać się o tym ile pięknych, zielonych zakamarków w sobie kryje, a wynajmując nocleg w centrum Warszawy wszędzie dotrzemy w około pół godziny.
Jeśli zwiedzamy Warszawę i mamy nocleg w centrum, nie musimy zamykać się tylko na śródmieście. Stacje kolejowe w okolicy dają możliwość szybkiego wypadu w piękne miejsca położone tuż pod Warszawą.
Rodzicom chwilę wytchnienia da na pewno Park Bajka w Błoniu. Przepełniony atrakcjami dla dzieci będzie na pewno świetną opcją, zwłaszcza w słoneczne dni. Znajdziemy tam wodny park z fontannami, place zabaw strefę relaksu czy gabinet luster. Wszystko to położone wśród przyjemnej zieleni. A po zabawie możemy zjeść hotdoga czy napić się kawy w jednym z punktów gastronomicznych.
Jadąc pociągiem na północ możemy szybko dotrzeć do Chojnowskiego Parku Krajobrazowego. Miłośnikom spacerów oferuje on ogrom możliwości. Dla rodzin z dziećmi wiele atrakcji można znaleźć w okolicach Zalesia Górnego. Długa ścieżka edukacyjna, prowadząca przez las pozwoli najmłodszym poznać faunę i florę okolicy. Po drodze znajdziemy również miejsca na ognisko, ścieżki rowerowe, a także park wodny i dzielnicę filmową.
Są to miejsca położone bardzo blisko stacji kolejowych, dlatego dojazd z centrum Warszawy nie stanowi żadnego problemu.
Jeśli zwiedzamy Warszawę i zależy nam na kontakcie z naturą, nic nie stoi na przeszkodzie. Wynajęcie noclegu w centrum Warszawy nie ogranicza nas do betonowych budynków. Daje natomiast możliwość wyboru i szybkiego znalezienia swojego ulubionego miejsca. W 30-40 minut możemy całkowicie zmienić klimat i położyć się na trawie wśród drzew. Jednocześnie dość szybko możemy wrócić w wir pracy i znaleźć się w centrum wydarzeń. To niewątpliwa zaleta Warszawy. A możliwość wynajęcia noclegu w centrum znacznie ułatwia jej zwiedzanie.
Zobacz nasze apartamenty w centrum Warszawy, np: